Almelo, water en wegen

Woensdag 12 maart 2014
Als het om water en vervoer gaat, Almelo was van alle markten thuis: de stadshaven beschikte ooit over een onderzeeër. Wellicht trekt u de wenkbrauwen op bij het lezen van deze zin. Want ook al maakte onze gast van dinsdag, de heer Jan Rutgers, ons duidelijk dat het vervoer naar en van de Almelose buitengebieden zich grotendeels over het water voltrok, zo erg was het vroeger toch niet gesteld met het waterpeil van “het putje van Twente?”

Nee, zo erg was het nou ook weer niet. Die onderzeeër lag er inderdaad, verzekerde Jan Rutgers ons, maar fungeerde uitsluitend als een soort reclame. De marine wilde op deze manier jongeren werven. Het geavanceerde maritieme voertuig deed dus geen dienst. Toch mag het als symbool gelden voor het belang van waterwegen in onze streken.

Voor het werkelijke reizen over water was men aangewezen op trekschuiten of op de zogeheten zompen, brede platbodems die aan varkenstroggen deden denken. Erg snel ging het varen op de zomp bepaald niet. Soms was er op een traject nauwelijks water en moest er een dammetje gebouwd worden. Nadat zich voldoende water verzameld had, werd de dam dan een paar dagen later doorgestoken. Zo werd er letterlijk een weg gebaand werd voor het wachtende schip.

Wij kunnen ons bovengenoemde situatie nauwelijks meer voorstellen, maar zo ging het in een grijs verleden. Totdat de bekende kanalen gegraven werden: Almelo-De Haandrik, midden 19e eeuw, een aantal decennia later het kanaal Almelo-Nordhorn en pas rond 1930 het Twentekanaal. Deze waterwegen werden niet zozeer gebruikt voor het vervoer van passagiers, maar voor de aanvoer van industriële brandstoffen als kolen en turf. Op haar beurt exporteerde Almelo textiel naar diezelfde streken waar de stad haar benodigde brandstof vandaan haalde.

Het vervoer over land nam in belang toe na de aanleg van een uitgebreider spoornetwerk, en vanzelfsprekend na het verharden van de zandpaden. De heer Rutgers kon ons vertellen dat het vrachtvervoer ooit vrijwel volledig in handen was van een drietal ondernemers, t.w. Rensink, Bolk en Looms. Deze waren ook nog eens familie van elkaar. De tentoonstelling in het Stadsmuseum, die volledig gewijd is aan het vervoer in vroeger tijden, laat een grote hoeveelheid foto’s en modellen zien van de transportmiddelen waarover deze firma’s beschikten. Ook komt u in het museum natuurlijk alles te weten over de voor Twente zo specifieke zomp. U kunt de tentoonstelling nog tot en met 27 april 2014 bezichtigen.

De herhaling van het interview met de heer Rutgers wordt uitgezonden op AAFM, zaterdag van 09.00 tot 10.00 uur.
Interview Jan Rutgers over transport van vroeger
Deel dit artikel: Twitter | Facebook | WhatsApp | Google+ | E-mail

Info

Knoll’ntrekkers kijken uit naar 55-jarig jubileum

Het was maandag 11 november de 'Elfde van de Elfde': Nederla...

Kunsthal Hof 88 organiseert fotowedstrijd

Kunsthal Hof 88 organiseert een fotowedstrijd, speciaal voor...

Leerlingen De Weier ontbijten met burgemeester Korteland

Burgemeester Richard Korteland ging donderdagochtend 10 okto...

Vrijwillige steunouder geeft gezin lucht

Wil je vrijwillig steunouder worden en wat houdt dat in? ...

ZGT maakt geboortefotografie op OK mogelijk

Fotografie in geboortekamers van ZGT was al toegestaan, maar...

Nederlandse première van Sursum Corda

Eric Kotterink begon op 1 mei 1999 zijn loopbaan als dirigen...

Almelo bruist van de activiteiten

Komend weekend staat het centrum van Almelo bol van de activ...

Senia organiseert kennismakingsavond leesclubs

Senia organiseert een kennismakingsavond met hun leesclubs i...

Fossielenexpositie in het Natuurhus

Te bekijken in het Natuurhus is momenteel [i]De Wondere Were...

Rijssen-Holten gaat door met ontwikkeling AZC

"We gaan in Rijssen-Holten gewoon verder met de ontwikkeling...

Koken met dementie in de bieb

Feijn Lunchen & Lezen en Bibliotheek Almelo organiseren dit ...

Start van nieuw politieke jaar in Rijssen-Holten

Ook in fusiegemeente Rijssen-Holten begint deze week het nie...

Zomerschool voor senioren Almelo

Deze zomer wordt het weer een 'feest van ontmoeten en verbin...

Diamanten echtpaar Wim en Rietje Elferink

Wim Elfrink (84), radiopresentator van ‘Heimatklanken’ o...

Inspiratie-inloop Groen in je straat

De Groene Loper Almelo houdt op maandag 10 juni een inspirat...

Basiscursus 3D ontwerpen

Bibliotheek Almelo organiseert een basiscursus 3D ontwerpen ...

Open dag Sportpark Wendelgoor

Sportpark Wendelgoor houdt een open dag op zaterdag 15 juni....

Defensie oefent met laagvliegende Apaches

Het Defensie Helikopter Commando oefent dinsdag 14 en woensd...

43 kilo lichter door te wandelen

De 31 jarige Almeloër Marino Stiphout heeft jaren te kampen...

Meer zonnepanelen in Overijssel

In de afgelopen 2,5 jaar zijn er heel veel zonnepanelen bijg...
© 1986 - 2025 Stichting Lokale Omroep Almelo