Nieuwe wetgeving koolmonoxide

Dinsdag 28 maart 2023
Belangrijk bericht voor de inwoners van de gemeente Almelo: om het aantal slachtoffers van koolmonoxide te beperken, treedt per zaterdag 1 april nieuwe wetgeving in werking.

Alleen bedrijven met een CO-vrij certificaat mogen werken aan gasverbrandingsinstallaties. Een goede ontwikkeling, want jaarlijks zijn er landelijk ongeveer 10 tot 20 doden en ten minste 200 ziekenhuisopnames in verband met koolmonoxidevergiftiging.

Stijging van 61 naar 79 CO-meldingen in Twente
Koolmonoxide (CO) is een levensgevaarlijk gas. Je ruikt, proeft en ziet het niet, maar mensen die het inademen, kunnen ernstige gezondheidsklachten krijgen en zelfs overlijden. CO komt vaak een huis binnen door een niet goed geïnstalleerde of onderhouden gasverbrandingsinstallatie. Meldingen over mogelijke koolmonoxidevergiftiging komen met regelmaat voor.

In Twente is er een stijging van het aantal CO-meldingen van 61 in 2020 naar 79 in 2022. Het werkelijk aantal CO-incidenten ligt naar verwachting hoger, want de brandweer wordt niet altijd gealarmeerd. “Wat veel mensen niet weten, is dat de cv-installatie de meest voorkomende veroorzaker is”, geeft Mariska Achtereekte, sectorhoofd Brandveiligheid aan. “We hopen door mensen bewust te maken van de gevaren van CO én mede door de nieuwe wetgeving, het aantal CO-vergiftigingen terug te dringen,” aldus Mariska.

Brandweer laat CO-melder achter
Het is voor de brandweer niet altijd mogelijk om een CO-meting te verrichten in een woning. Dit komt omdat de woning bijvoorbeeld al geventileerd is door ramen en/of deuren open zijn gezet. De brandweer adviseert bewoners voor de zekerheid de gasverbrandingsinstallatie uit te schakelen, maar gaat wel met een dubbel gevoel retour kazerne. Ook bewoners kunnen met een onbehaaglijk gevoel zitten.

Voor beide partijen geen wenselijke situatie. Daarom ligt sinds kort een CO-melder op iedere tankautospuit in Twente. Deze kan bij vermoeden of twijfel van een gevaarlijke situatie in de woning worden geplaatst. Zo kunnen bewoners met een rustig gevoel de avond/nacht ingaan en hebben zij de mogelijkheid om in de dagen erna zelf maatregelen te treffen, door bijvoorbeeld een erkend monteur de cv-installatie te laten nakijken.

CO-vrij certificaat
Bedrijven met een CO-vrij certificaat zijn te herkennen aan het CO-vrij logo. Ook zijn zij terug te vinden op www.co-vrijregister.nl. Een installateur draagt ook (digitale) legitimatie bij zich waarmee hij/zij kan aantonen dat hij voor een gecertificeerd bedrijf werkt. Meer informatie over de nieuwe wetgeving en koolmonoxide is te vinden op de website van www.co-wijzer.nl en van de overheid: www.rijksoverheid.nl/koolmonoxide. Kijk voor video van brandweer Twente op YouTube.

Door Henk Kooy
Deel dit artikel: Twitter | Facebook | WhatsApp | Google+ | E-mail

Info

Jett Rebel headliner op festival HobNob

De kleurrijke artiest Jett Rebel is de hoofdact op HobNob op...

Van alles te doen in de maand juni

De maand mei is weer voorbij en de zomer komt eraan (1 of 21...

Herenboeren starten eigen natuurboerderij

Onder de naam Herenboeren Almelo is een groep Almeloërs ges...

Brandweer oefent duiker in nood

Het duikteam Twente van de brandweer oefende vrijdagmiddag d...

AAFM ook weer in de ether te horen

De radiozender van Almelo is weer te horen in de ether. In d...

Huurverlaging? Pas zelf uw huurtoeslag aan

Heeft u de brief van de woningstichting gekregen dat u een h...

Stichting Funerair Erfgoed in oprichting

Harry Löwik is bezig met het oprichten van de stichting Fun...

Platform Cultureel Erfgoed geeft presentatie

De stichting Cultureel Erfgoed Almelo heeft in 2019 een plat...

Voorjaarsconcert KAH een succes

Het voorjaarsconcert van de Koninklijke Almelosche Harmonie ...

Nieuwe molenschuur officieel geopend

Korenmolen de Hoop neemt op zaterdag 13 mei, Nationale Molen...

Juiste vertaling inscriptie van Joodse graven

Op zijn 70ste begon Meindert van der Woude een studie Hebree...

Goed nieuws voor bezitters van e-bikes

Een fietsaccu bewaarservice: het is goed nieuws voor mensen ...

Nieuwe website Almeloopers gelanceerd

Met de lancering van de nieuwe website is een lang gekoester...

Programma Beeklustpark bekend

Het Beeklustpark in de wijk Ossenkoppelerhoek heeft vanaf zo...

Inrichting Stadsentree in laatste fase

De Stadsentree nabij restaurant Ledeboer aan het begin van d...

Oekraïense schildert wand in Huis van Katoen en Nu

Een groot schilderwerk, bestaande uit drie panelen van de Oe...

La SteSa Entertainment naar WK Streetdance

Een grote groep dansers van dansschool La SteSa Entertainmen...

Doek valt voor St. Caecilia Bornerbroek

Minder dan een maand geleden publiceerde Aavisie nog een art...

Programma Koningsmarkt 2023

Almelo Events heeft voor Koningsdag 2023 tal van activiteite...

Best Singer Almelo 2023 te zien bij AAVISIE

Pak een bak popcorn erbij want vandaag en morgen kun je vana...
© 1986 - 2023 Stichting Lokale Omroep Almelo